www.krehlik.eu
Domov   
Kalendár
 
Dnes je: Piatok
20. júl. 2018

Sviatok má:
dnes: Iľja, Eliáš
zajtra: Daniel
pozajtra: Magdaléna
včera: Dušana

IP:54.81.244.248.
ec2-54-81-244-248.compute-1.amazonaws.com
 
Hlavné menu
  MenuMaker produced NavBar
 
Gréckokatolícky magazín
 

TV - naživo
gréckokatolícky magazín

 
Biblia
 
Nový zákon
Nový zákon

Starý zákon
Starý zákon
 
Ruženec
 
Ruženec RADOSTNÝ
Ruženec RADOSTNÝ

Ruženec SVETLA
Ruženec SVETLA

Ruženec BOLESTNÝ
Ruženec BOLESTNÝ

Ruženec SLÁVNOSTNÝ
Ruženec SLÁVNOSTNÝ
 
Digitálna mapa Sabinova
 
Mapa Sabinova
 
Zemné práce
 

MINIBAGROM

 
Rozprávky
 
Rozprávky
 
Vyhľadaj na stránke
 


Pokročilé vyhľadávanie
 
TV vysielania
 
 
Radio
 
Stanica:
Nie je voľba

<a href=''>Play Nie je voľba</a>
Hrať v samostatnom okne
 
Web kamera
 
 
Viac web kamier
 
 
  Rady - pre Vás

Zaujímavé fakty o káve
Publikované: Štvrtok, 26.01. 2017 - 10:40:33 Od: Krehlik
 
 
 


Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete
. Mnohí z nás ju pijú pravidelne, keďže nám pomáha prežiť rušný program našich každodenných životov. Káva a jej pitie má taktiež veľmi zaujímavú históriu. Zozbierali sme niektoré z najzaujímavejších faktov o káve, prečítajte si ich a popritom si vypite šálku Vašej obľúbenej kávy!

kava2.png1. Všetko to začalo pri kozách
Hoci je veľmi ťažké určiť, kde presne bola káva použitá po prvýkrát, hovorí sa, že to bolo v 9. storočí v Etiópii. Etiópski pastieri ako prví objavili energizujúci účinok kávovej rastliny, keď sa ich kozy začali správať trochu zvláštne po zjedení pár plodov z kávovníka. Kozy, ďakujeme Vám za objav kávy!

2. Arabi a káva
Arabi boli prví, kto pražil kávové zrná a varili kávu v takej forme, ako ju pijeme dnes. Viete, aká bola jediná možnosť pre ženu v starovekej Arábii rozviesť sa? Jej muž musel byť neschopný pripraviť dostatok kávy pre celú rodinu.

3. Pojem “káva”
Arabi ako prví použili pojem gahhvat al-bun, čo znamená víno zŕn. Počas storočí sa toto slovo skrátilo na „gahva“. Tento pojem si požičali Turkovia a zmenili ho na „kahve“. Neskôr niečo podobné urobili Holanďania, ktorí si toto slovo požičali a zmenili ho na „koffie“. Odtiaľ už bol iba krátky skok k modernému anglickému slovu – coffee.

4. Popularita kávy
Vedeli ste, že káva je druhou najpredávanejšou komoditou na svete? Poráža ju jedine ropa, čo nie je žiadnym prekvapením, keďže ropa je hlavnou hnacou silou v modernom kapitalistickom svete. Aj to sa však môže o pár rokov zmeniť – niektorí vedci veria, že kávové zrná môžu nahradiť fosílne palivá a budú môcť v budúcnosti poháňať motory našich áut. Káva je taktiež druhým najkonzumovanejším nápojom na svete, hneď po vode.5. Káva môže zabíjať
Áno, v skutočnosti Vás káva môže zabiť. Nemajte však strach, je totiž takmer nemožné vypiť také obrovské množstvo kávy počas krátkej doby. Vedci odhadujú, že množstvo kofeínu, ktoré by Vás mohlo zabiť, sa nachádza v približne 100 šálkach kávy.

6. Káva je v podstate ovocie
Kávové zrná sa v skutočnosti nachádzajú v bobuliach. Kávové bobule sú jedlým ovocím, ktoré v sebe obsahuje kávové zrná. Nazývajú sa zrná iba pre ich tvar. Kávové bobule rastú na kríku - trvalke z rodu Coffea.

7. Kávové zrná
Existujú dva druhy kávových zŕn – arabské a zrná Robusta. Arabské sú viac populárne a 70% zo všetkej kávy vypitej vo svete je vyrobenej z nich. Káva Robusta je trochu silnejšia, pretože semená obsahujú o 40 až 50% viac kofeínu ako arabské zrná.

8. Výrobcovia kávy
Káva sa pije po celom svete, najviac sa jej však vyprodukuje v Afrike a v Južnej Amerike. Brazília je najväčším producentom a vývozcom kávy vo svete a je zodpovedná za tretinu celosvetovej produkcie kávy.

9. Jedlo, nie nápoj
Kávu konzumujeme vo forme nápoja, avšak nie vždy tomu tak bolo. Vedeli ste, že Arabi namiesto pitia kávu jedli? Zmiešali kávové zrná s tukom a vznikli im akési energické guľky, ktoré ich udržali v bdelom stave chvíľku dlhšie.

10. Instantná káva
Instantná káva bola vynájdená Georgom Washingtonom. Nie však tým, na ktorého teraz určite myslíte. Bola objavená v roku 1906 belgickým vynálezcom s týmto menom, populárna na domáce použitie sa však stala až o 50 rokov neskôr.

11. Cappuccino
Cappuccino je dnes jedným z najpopulárnejších kávových nápojov. Viete, odkiaľ pochádza názov Cappuccino? Od kapucínskych mníchov, ktorí nosili hnedé sutany, ktoré sú veľmi podobné káve.

12. Espresso
Espresso je taktiež jedným z najpopulárnejších nápojov z kávy, viete však, čo slovo Espresso v skutočnosti znamená? Slovo pochádza z taliančiny a znamená byť vytlačený.

13. Najdrahšia káva na svete
Najdrahšia káva na svete sa nazýva Kopi Iuwak a vyrába sa v Indonézii. Čo je na nej také zvláštne? Verte alebo nie, vyrába sa zo zŕn, ktoré zjedli a potom vylúčili cibetkové zvieratá Paradoxurus hermaphroditus. A cena? Kilogram sa zvyčajne predáva za cenu približne 1000€.

(Prevzaté z web stránky DELIMANO)

 
 
Súvisiace odkazy
 
· Viac o Rady - pre Vás
· Ďalšie články od autora: Krehlik


Najčítanejší článok na tému Rady - pre Vás:
Stojí za to - prečítať si to.

 
Hodnotenie článku
 
Priemerné hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

 
Možnosti
 
 Vytlačiť článok Vytlačiť článok

 
Súvisiaca téma

Rady - pre Vás


© 2010
WEBmaster Krehlík Ján
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.174 sekúnd

Admin